Čistota pol života

Hoci podmienky, v ktorých táboríme, sú veľmi jednoduché, nezabúdame ani na hygienu a starostlivosť o zdravie.

Prameň

Pitná voda

Niekoľko týždňov pred konaním tábora nájdeme vhodný lesný prameň a vyčístíme ho. Vodu následne dáme na rozbor, aby sme mali istotu, že je pitná. Počas tábora prameň kontrolujeme a prípadne znovu prečistíme.

Prameň je nad úrovňou tábora, aby z neho bolo možné stiahnuť samospádom vodu hadicami. Vodovodná sústava sa začína vyrovnávacou nádobou, ktorá slúži na to, aby sme z prameňa nenasali priveľa vody (a z ňou i usadeniny). Hadice vedú z vyrovnávačky do zberných nádob (spolu majú kapacitu 180 litrov) a odtiaľ do umyvárky (riadu, zubov) a sprchy.

Umyvárka
Bandasky

Umyvárka

Za kuchyňou stojí jednoduchá stavba, na ktorú montujeme vodovodné kohútiky. Z hadíc nám priteká pitná voda, v ktorej umývame riad, ruky, zuby. Touto vodou plníme bandasky pre potreby kuchyne, dodržiavame pravidlo, že bandasky musia byť stále zatvorené a otvárajú sa len pri napĺňaní a vylievaní. Bandasky plníme nadránom, kedy sú zberné nádoby plné, kým príde na umývanie riadu po raňajkách, zberné nádoby sa stihnú doplniť.

Špinavá voda z umyvárky odteká do vsakovačky.

Bazén v prehradenom potoku

Potok

Ak to povaha potoka umožňuje, prehradíme ho a urobíme si z neho kúpalisko. Voda tam je hlboká povedzme po pás a samozrejme studená. Otrlejším skautom to však stačí aj na osobnú hygienu.

Sprcha - kotol na zohriatie vody, za ním sud s premiešanou vodou a pod ním samotná sprcha krytá celtami

Sprcha

Hoci umývanie sa v potoku má v sebe nádych romantiky, sprcha s pitnou vodou je predsa len niečo iné. Voda z hadíc ide však najprv do kotla, kde sa zohrieva a potom putuje do suda, kde sa premieša so studenou vodou na akurátnu teplotu. Sprcha je samozrejme zakrytá celtami, aby mal umývajúci sa súkromie.

Latrína

Latrína

Opodiaľ tábora v tieni lesa staviame táborový záchod - jednoduchú, ale veľmi dôležitú stavbu s hlbokou jamou. Je viacmiestna (a väčšine z nás to nevadí :-)). Jej obsah z času na čas prisypujeme zeminou, aby sa nám tam veľmi nemnožili muchy.

Zdravotník - ilustračné foto

Zdravotník a lekárnička

Táborový zdravotník má absolvovaný 33-hodinový kurz prvej pomoci a pozitívny vzťah k lekárskemu povolaniu. V tábore sa však nesnažíme hrať na nemocnicu - ak je niekto vážnejšie chorý, kontaktujeme rodičov a dieťa ide domov, aby sa jeho zdravotný stav nezhoršil. Drobné poranenia (odreniny, porezania, bodnutie hmyzom a podobne) ošetrujeme na mieste, vážnejšie riešime presunom do nemocnice. Na tieto prípady máme k dispozícii osobné auto (a ak ho nemáme, voláme sanitku).